Matematikou to začíná - a nikdy nekončí

Proč matematika?

Matematika je pro inženýra základním dorozumívacím prostředkem. Svět kolem nás, tak jak jej pozorujeme očima nebo pod mikroskopem, funguje na základě principů a zákonitostí, kterým se inženýr snaží nejprve porozumět a poté je využít, aby mohl navrhnout svůj vynález nebo zlepšit nějaký výrobní postup. Bez znalosti matematiky by jeho práce připomínala chaotické pobíhání v bludišti s občasnými přestávkami vyplněnými vytrvalým bušením hlavou do zdi.

Během svého studia zjistíte, že matematika je základem každého přístroje, který denně držíte v ruce a že se bez ní neobejdou tak samozřejmé činnosti jako je telefonování, vyhledávání informací na internetu, fotografování mobilem, výběr peněz z bankomatu, plynulá jízda autem po městě nebo sjednání cestovního pojištění na prázdniny. Za všemi těmito samozřejmostmi časem uvidíte derivace, integrály, diferenciální rovnice, integrální transformace, algebraické struktury, rozdělení pravděpodobnosti, statistické metody, numerickou matematiku nebo optimalizační úlohy.

Víte, že...

nejstarší motivací pro určování obsahů ploch byla nutnost správně vyměřit ve starověkém Egyptě daně?
teorie grafů vznikla proto, že několik radních nebylo spokojených s trasou nedělní vycházky?
skutečnost, že odmocninu ze dvou nelze vyjádřit zlomkem, bylo nutné v antickém Řecku dlouho tajit, protože nabourávala správné vidění světa?
mnoho vzorců z aritmetiky, které jste se si na střední škole ne a ne zapamatovat, jednoduše odvodíte pomocí figurálních čísel?
počítač neumí - z množiny reálných čísel - náhodně vygenerovat číslo π (a nikdy se to nenaučí)?
krvavé spory o to, jestli nula je nebo není přirozené číslo, jsou zbytečné, protože Peanova aritmetika funguje pro obě varianty?
nejprve byl definován determinant a teprve poté matice?
geometrický popis celého lidskýma očima pozorovatelného světa je založený na pouhých pěti tvrzeních?
až do začátku 20. století byly "Základy", učebnice geometrie sepsaná kolem roku 300 př.n.l. Euklidem, považovány za knihu, kterou četl každý vzdělaný člověk na světě?
v jistou chvíli (ale ne ve všem a už vůbec ne u zkoušky) se každý může v matematice svobodně rozhodnout, co bude platit a co ne?
počítač, který řídil přistání prvních lidí na Měsíci, měl menší výpočetní kapacitu než Vaše kalkulačka?

Pojďte na matematiku

Vyberte si svůj program